(książka) „Plasterki czułości” – Agnieszka Jankowska-Figaj
Autor: Agnieszka Jankowska-Figaj
Ilustracje: Agnieszka Jankowska-Figaj
Nagrania: Justyna Wiąckiewicz
Liczba stron: 97
Rok wydania: 2023
Dodatki: dwa arkusze naklejek
Dzięki uprzejmości wydawnictwo CoJaNaTo miałam możliwość przeczytać tę piękną i wyjątkowo wartościową książkę, którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu dziecku i rodzicom.
Wyobrażacie sobie świat bez czułości? Brak czułości w rodzinie, rodzicielstwie, a przede wszystkim względem siebie?
Sporo z nas, dorosłych, dorastało w domach, w których czułość nie była na porządku dziennym. Pokolenie naszych rodziców i dziadków zostało wychowane w czasach, w których dyscyplina i zasady stanowiły fundament dobrego wychowania. Rośliśmy z brakami w okazywaniu innym, a zwłaszcza sobie miłości i ciepła. Śmiem twierdzić, że dla wielu osób nadal miłość do siebie równa się wpojonej definicji egoizmu. Warto zatem przerwać błędne myślenie i nauczyć nasze dzieci jak kochać siebie i być czułą / czułym dla siebie. Bo kochając siebie kochamy również innych, tą czystą, pełną i zdrową miłością. Ale czy wiemy jak nauczyć tego nasze dzieci?
Z pomocą przychodzi książka, która w prosty sposób, przy pomocy ćwiczeń i zadań, pomaga nam poznać to piękne uczucie.
Na wstępie dzieci (ale nie tylko, ponieważ jak wspomniałam wcześniej, książka jest również idealną lekturą dla rodziców, czy po prostu dorosłych czujących deficyt w umiejętności samo kochania) zapoznają się z definicją czułości ukrytej w pięknym dialogu chłopca z dziewczynką.
Następnie dowiadujemy się co daje człowiekowi czułość? W czym pomaga i jak nas kształtuje. Jak korzystać z książki i informacja o możliwości odsłuchania treści na stronie wydawnictwa.
Większość dzieci, tak jak Pola, ma swoje ukochane przytulanki. U nas jest to sfilcowana z miłości świnka – Bobo Ham (tak, Pola sama wymyśliła jej imię zaraz na początku przygody z mówieniem). Przytulanka również znajdzie swoje miejsce w tej przygodzie ku czułości, jako czynny towarzysz. Jeżeli natomiast dziecko nie posiada ‚przytulakoprzyjaciela”, autorka dzieli się Czulisiem Tulisiem – wymyślonym przyjacielem, który wspiera i rozumie, dający tym samym poczucie bezpieczeństwa.
Publikacja dzieli się na podstawowe 3 rozdziały poruszając obszary:
1. Czułej wrażliwości:
- czuję swoje ciało
- mój czuły oddech
- moja czuła uwaga
- moja naklejka uwagi
2. Czułe zmysły:
- czuły zmysł słuchu
- czułe dźwięki
- czuła melodia
- czuła mowa i śpiew
- czuły zmysł wzroku
- czuły zmysł smaku
- czuły zmysł węchu
- czuły zmysł dotyku
3. Czuję…
- moje czułe myśli
- moje czułe emocje
- moje czułe serce
- moje czułe słowa
- moje stopy na podłodze
- bezpieczne miejsce
Każde zadanie rozpoczyna się określeniem przez dziecko poziomu ochoty do jego zrobienia w skali 0-5 i zdecydowania czy wykonuje je samo, z drugą osobą, czy z przytulanką. Dzięki temu ćwiczenie od samego początku będzie wykonywane świadomie i czujnie. Kończąc ćwiczenie możemy określić nasze samopoczucie wskazując odpowiedni rysunek buźki, od złej po szczęśliwa.
Dołączone do książki „naklejki-plasterki” są dodatkowym uatrakcyjnieniem zadań.
Osobiście jestem zachwycona treścią, wydaniem, ilustracjami i tym co czuję, trzymając ją w rękach – jest skarb zawierający najistotniejsze wskazówki, aby poznać i pokochać siebie i innych.
Pozycja obowiązkowa w każdym domu, w którym my dorośli chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na szczęśliwych, empatycznych i czułych dorosłych.
Jestem ciekawa czy już ją czytaliście? A może dopiero macie w planach jej zakup?
Piszcie w komentarzach swoje przemyślenia 🙂