herbatka,  wydarzenia

Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie

Weekend w średniowieczu? A czemu nie!

Zanim zaczniesz czytać ten wpis polecam włączyć w tle ten kawałek. Wprowadzi Was w klimat postu 🙂

Uwielbiam tę epokę, chociaż raczej nie chciałabym w niej się urodzić. Wolę ją oglądać i słuchać w obecnych czasach. Poczuć jak wirują karty kalendarza i na jeden weekend w roku przenieść się do średniowiecznej bajki. Posłuchać ciekawego wykładu, obejrzeć średniowieczne rzemiosło, pooglądać stroje, pospacerować w pięknym ogrodzie z pajdą chleba i zwiedzić klasztor cystersów, który aktualnie pełni funkcję placówki salezjańskiej.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ już w czerwcu – dokładnie 2 i 3 – odbędzie się XIV Festiwal pod hasłem: Herby, rody, rodziny.

Dlaczego warto przyjechać? Ponieważ jest to wyjątkowe przeżycie, fantastycznie i twórczo spędzony czas, możliwość poznania przesympatycznych ludzi żyjących z pasją jaką są grupy rekonstrukcyjne, spacer na łonie natury i w pięknym ogrodzie, możliwość tańca i śpiewu razem z twórcami, poznanie historii w oryginalny sposób, a przede wszystkim jest to czas w którym możemy zainteresować dzieci czymś innym niż gry komputerowe i aplikacje na telefon.

Festiwal trwa dwa dni, jednak możecie przyjechać kiedy chcecie i na jak długo chcecie. Możecie wziąć udział w wykładach, warsztatach, koncertach, wystawach, spektaklach i pokazach. Możecie przejść się po miasteczku średniowiecznym i zajrzeć na każdy stragan (namiot) gdzie będziecie mogli przyjrzeć się codziennemu życiu ludzi w minionej epoce. Obejrzeć wuchtę wiary (tj pokaźną grupę ludzi) którzy specjalnie na tę okazję przywdziali stroje i akcesoria średniowieczne. W powietrzu unosi się zapach pajdy świeżego chleba ze smalcem i ogórkiem oraz kiełbasek z ogniska.

Festiwal jest w 100% przystosowany dla dzieci, ba wycieczek szkolnych, kobiet w ciąży i rodzin w każdym tego słowa znaczeniu. Jedzenie, ubikacje, zacienione miejsca, atrakcje itd.

Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne, wyjątkiem jest jedzenie, picie i nie jestem pewna czy zwiedzanie klasztorku czasami nie wymagało drobnej opłaty, aczkolwiek raczej skłaniam się ku temu, że było darmowe – stara jestem i pamięć zawodzi 🙂 Warto przed przyjazdem przejrzeć aktualności na stronie festiwalu i facebooku i zabrać drobne do kieszeni.

Ja się tu rozpływam nad festiwalem, a większość z Was pewnie puka się po głowie, że nie widzi powodu mojej ekscytacji. A powód zaraz Wam podam w formie zdjęć z festiwalu w 2016 roku 🙂

Plus dorzucę wszystkie namiary na wydarzenie, tj: strona www, facebook, opis miejsca, opis klasztoru i mapki.

Dodatkowo warto abyście sami pogmerali na stronach (o ile jesteście zainteresowani oczywiście) i śledzili uaktualnienia, ponieważ pojawi się plan weekendu z wyszczególnieniem wszystkich atrakcji i godzin, plik pdf z opisem całości wydarzenia i wiele innych ciekawostek, dzięki którym przyjedziecie „przygotowani” na XIV Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie.

Dodam jeszcze od siebie, że to miejsce jest dla mnie bardzo ważne, ponieważ od 6 roku życia spędzałam całe wakacje na wsi pod Lądem i to są „moje okolice”, które poniekąd sprawiły, że jestem tym kim jestem 🙂

Z kim się zobaczę w tym roku w Lądzie? 🙂

PS Dorzucę parę filmików znalezionych na YT, aby dodatkowo Was zachęcić!

 

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: