dla myśli,  herbatka

Jesteś gorszy, ponieważ nie masz wyższego wykształcenia!

Od paru dni chodzą mi po głowie słowa, które usłyszałam podczas rozmowy. Nadal się z nimi nie zgadzam, nadal uważam, że dzielenie i ocenianie ludzi poprzez wzgląd na ich wykształcenie jest wyjątkowo nieludzkie i głupie, stąd pierwszy pętelkowy wpis będzie właśnie na temat wykształcenia, a wartości danego człowieka.

Pierwsza córka dostała się do filmówki, druga jest w liceum plastycznym, a trzecia w technikum gastronomicznym – żeby nie było, że wszystkie dzieci są uzdolnione i się udały – słowa człowieka z tytułem dr.

Jak nie chcesz, to się nie ucz. Najwyżej wylądujesz w zawodówce” – słowa matki do dziewczyny w ostatniej klasie gimnazjum.

Sama poniekąd zostałam wychowana ze świadomością, że aby być kimś trzeba skończyć studia. Kropka. Rosłam i patrzyłam z wielkimi oczami pełnymi podziwu dla lekarzy, prawników, tytułów. Ile trzeba się uczyć, jak trzeba się starać aby tyle osiągnąć?!

Dzisiaj inaczej na to patrzę – Ile trzeba poświęcić?

Często niestety bywa tak, że dana osoba, która pnie się po szczeblach kariery idzie po płatkach. Jej rodzina natomiast po kolcach. Szczególnie mocno odczuwają to dzieci. Nie mówię, że zawsze i wszędzie tak jest, i że nie ma osób, które potrafią pogodzić karierę z rodziną. Na pewno i takie są, natomiast zdecydowanie częściej widziałam sytuacje, w których praca tak pochłaniała daną osobę, że cierpieli na tym domownicy. Ta myśl pozwoliła mi zmienić spojrzenie i stwierdzić, że nijak ma się wykształcenie do „jakości” człowieka. Do tego doszłam dopiero 10 lat temu…. Wstyd.

Podczas praktyk i pracy z różnymi ludźmi, miałam wiele okazji do rozmów. Czasami były to zwierzenia starszych pań w szpitalu, pogawędki podczas indywidualnych terapii lub bardzo bliskie relacje z młodymi i starszymi. Nie było dla mnie ważne jaki tytuł ma dana osoba na pieczątce, ale to mówiła i co miała w sercu. Bardzo często okazywało się, że osoby po szkołach zawodowych, które pracowały całe życie jako kasjer w sklepie, miały tak wartościowe przemyślenia, że pracownicy umysłowi na wysokich stanowiskach mogliby tylko im pozazdrościć.

Dlatego trafia mnie, gdy ktoś generalizuje mówiąc, że wyższe wykształcenie wiąże się z mądrością życiową. NIE! A podział ludzi na „gorszych niewykształconych” i „lepszych z wykształceniem wyższym” sprawia, że tracę szacunek do autora tego stwierdzenia.

Wyobrażacie sobie Wasze życie bez elektryka? Fachowca od zepsutej pralki, mechanika samochodowego, kierowcy lawety, kasjera, cukiernika, piekarza, stolarza, kuriera? Oczywiście przeżyć się da, ale czy nadal życie byłoby na tym samym poziomie zadowolenia i komfortu?

Mówiąc dziecku „Jak nie chcesz, to się nie ucz. Najwyżej wylądujesz w zawodówce” po pierwsze sprawiasz, że dziecko uczy się pogardy względem wszystkich osób po szkołach zawodowych, a po drugie pokazujesz mu, jak nieważne są wszystkie wyżej wymienione zawody.

Jeżeli chodzi o wcześniejszą wypowiedz, to czym różni się aktor, plastyk od np. kucharza który potrafi stworzyć kuchenne dzieła sztuki? Który czuje „to coś” przyrządzając posiłki?

Wyobraźcie sobie taką sytuację:

Przychodzą na randkę do restauracji (bankiet na zakończenie konferencji, ślub, stypę) osoby z wyższym wykształceniem, dobrze i bogato ubrane i zamawiają dania za naprawdę konkretne sumy, wykonane „gorszymi rękoma”. Następnie chwalą się znajomym na co ich stać i ile zapłacili. Chwalą się dziełem sztuki wychodzącym z gorszych rąk.

Albo panie doktor, które z dumą prezentują najnowszą drogą garsonkę uszytą rękoma krawcowej.

Można byłoby wymieniać podobne przykłady do jutra….

Podkreślę raz jeszcze – nie mówię, że wszyscy ludzie z wyższym wykształceniem są gorsi, a ci z zawodowym lepsi – nie! Każdemu człowiekowi należy się taki sam szacunek, bez względu na wykształcenie. A to czy jest dobrym człowiekiem pokazuje sam poprzez swoje zachowanie 🙂

Szanujmy ludźmi za to jakimi są, a nie za to co mają w portfelach lub na wizytówkach! I pokazujmy to dzieciom, aby rosły z tą świadomością, że nie ma gorszych czy lepszych ludzi ze względu na ich wykształcenia.

2 komentarze

  • Dorota

    Bardzo mądrze napisane. Zgadzam się z Panią, że ludzie bez wyższego wykształcenia nie są gorsi. Bez piekarza nie mielibyśmy bułek na śniadanie i tak dalej. Pozdarwiam Dorota

    • Bachna

      Dokładnie! 🙂 Niedzielne śniadanie bez bułek, sobotni spacer bez lodów, czy nawet jazda samochodem bez radia – ile przyjemności by nam przeszło koło nosa 🙂 Wystarczy Basia, pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: