dla dzieci,  herbatka,  książki

Kosmos – magazyn dla dziewczynek

Lubię oglądać książki i gazety dla dzieci i dla nastolatek. Trzymając je w dłoniach wyobrażam sobie, jakbym je czytała pod kocem, z kubkiem herbaty, a może z latarką w nocy pod pierzyną mając 10 – 13 lat. Gdy byłam w tym wieku była luka na rynku. Treści były przeznaczone dla młodszych lub starszych dziewczynek, a ja musiałam wybierać pomiędzy bajkami o zawsze szczęśliwych królewnach, a pierwszych miłościach w amerykańskim stylu. Nie podobało mi się to. Podkradałam Filipinki starszej siostry, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego, ale za każdym razem miałam tą świadomość, że jak mnie przyłapie to będzie dramat.

Pierwszą „kobietkową” gazetą, którą trzymałam w ręce (ba, mama mi ją kupiła!) była Trzynastka. Pamiętam moment, gdy szłam z koleżanką z klasy, starszą tylko o 5 miesięcy, i obie trzymałyśmy w ręce gazetę. Ona miała skończone 13 lat, ja jeszcze nie. Wypomniała mi, z zadartym nosem, że czytam gazetę NIELEGALNIE, ponieważ nadal jestem TYLKO 12-latką.

To był początek końca naszej przyjaźni.

Jednak jak teraz myślę o tej gazecie, to oprócz tego, że treść była dopasowana do wieku i uzupełniła lukę na rynku, to nie niosła ze sobą żadnych konkretnych wartości.

Dlatego systematycznie „badam gazeciany rynek” pod kątem tego czego kiedyś mi brakowało i…. znalazłam!

KOSMOS dla dziewczynek!

Może zanim odniosę się do własnych spostrzeżeń przywołam treść ze strony wydawnictwa na temat magazynu:

Dziewczynki mają moc! Dorastając, często tracą poczucie własnej siły i wartości. Chcemy, by zawsze wiedziały, że mogą podążać różnymi drogami i spełniać swoje marzenia. Dlatego powołałyśmy Fundację Kosmos dla Dziewczynek, którym celem jest wzmacnianie dziewczynek i tworzenie środowiska wolnego od ograniczających je stereotypów”.

Celem fundacji jest:

1. pomaganie dziewczynkom w rozwoju umiejętności z różnorodnych obszarów życia

2. wzmacnianie w nich zaufania do własnych kompetencji

3. wspieranie ich wiary w prawo do realizacji pragnień

4. kształtowanie wokół nich środowiska wolnego od ograniczających stereotypów

I ta gazeta właśnie taka jest!

Aktualnie można kupić 3 numer magazynu m.in. tutaj, jak i w lepszych salonach prasowych w cenie 14,90 zł.

Grafika gazety jest przepiękna.

Zamiast nudnego spisu treści znajdujemy mapę pisma, która wprowadza w świat magazynu.

Każdy numer porusza bardzo ważne kwestie z zakresu psychologii, biologii i relacji międzyludzkich.

Dodatkowo znajdziemy w gazecie gry i zabawy plastyczne, spotkanie ze sztuką i z ciekawą dziewczynką z innej części świata, polecane przez rówieśniczki książki, opowiadanie, komiks, krzyżówkę, dowcipy, testy i przepisy.

A do tego strona do wycięcia z mottem/złotą myślą, którą można powiesić nad łóżkiem czy nad biurkiem 🙂

Jako piękny dodatek do pokoju dziewczynki nada się idealnie przepiękny kalendarz, który możecie zakupić tutaj.

Jeżeli jesteście zainteresowani Fundacją poczytacie o niej tutaj.

Możecie również wesprzeć Fundację w jej działalności – tutaj.

Kosmos dla dorosłych? A czemu nie! Ciekawe artykuły tutaj.

Ja jestem zakochana w piśmie i wiem, że brzmi to głupio, ale z chęcią sama je czytam i cofam się o te ekhm parę lat wstecz, do moich nastu lat. Zastanawiam się przy tym jakie byłyby dzisiejsze dziewczynki, gdyby każda z nich miała dostęp do tego czasopisma. Może mniej nieśmiałe? Mniej wulgarne? Bardziej pewne siebie, ale w tym pozytywnym wymiarze? I ile byłyby w stanie osiągnąć teraz i na późniejszym etapie ich życia, gdyby rosły w poczuciu możliwości spełniania marzeń i pragnień i byciu sobą, takimi jakimi są?

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: