dla dzieci,  herbatka,  książki

Książeczki z okienkami: drobnoustroje, dzieci, chemia

W tym tygodniu znalazłam bardzo ciekawe książeczki dla dzieci, na tyle ciekawe, że może i Wam przypadną do gustu. Książki możecie dostać w dobrych cenach m.in. w sieci sklepów Carrefour (w Warszawie chociażby w galerii Arkadia, w Poznaniu najlepsze zaopatrzenie książkowe jest w Posnani).

Wszystkie trzy książki są z wydawnictwa Olesiejuk.

Ich niewątpliwym plusem jest jakość wykonania, atrakcyjność, przejrzystość i treść.

Co to są drobnoustroje?

Książeczka odpowiada dzieciom na podstawowe pytania:

Czym są drobnoustroje?

Jakie są różnice między bakteriami, a wirusami w kontekście chorób?

Gdzie żyją drobnoustroje?

Jak się roznoszą bakterie i wirusy?

Jak bronić się przed nimi organizm człowieka?

Po co właściwie są lekarstwa i jak działają?

Jak powstrzymać zarazki?

Książeczka porusza temat badań pod mikroskopem, codziennej higieny ciała i jamy ustnej, kontaktu ze zwierzętami i jedzeniem, krwi i wizyt u lekarza. Maluch znajdzie również informacje dotyczące „dobrych bakterii” znajdujących się w pożywieniu, strupków, owłosienia, kwasu żołądkowego czy pochodzenia różnorodnych leków.

Graficznie książka jest wykonana przepięknie, ale także solidnie. Okienek jest sporo i nawet mało delikatne rączki poradzą sobie z ich otwieraniem i nie zepsuciem książki.

Cena w Carrefour: 19.99 zł

Skąd się biorą dzieci?

Jak dla mnie – książka idealna!

Jest ona siostrzaną wersją graficzną i jakościową poprzedniej książeczki.

Znajdziecie w niej odpowiedzi na następujące pytania Malucha:

 • Skąd się biorą dzieci?
 • Jak powstają dzieci?
 • Kiedy dzieci się rodzą?
 • Czego potrzebują niemowlęta?
 • Jak niemowlęta dorastają?
 • Co ze mnie wyrośnie?

To co najbardziej podoba mi się w książce, to delikatność i rzetelna wiedza. Nie znajdziecie w niej bajek o kapuście, czy bocianie. Kwestie seksualne człowieka, są dostosowane dla najmłodszych uszek, a równocześnie autorzy przedstawiają naturę świata zwierząt, co pozwala dziecku przyjąć nowe wiadomości, które bardzo często krępują dorosłych, jako coś normalnego i codziennego. Okienkowe rysunki również wiele wnoszą w przekazywaną treść, pozostawiając dziecko w 100% zadowolone z udzielonej im odpowiedzi na najtrudniejsze (najprawdopodobniej) pytanie na świecie – skąd się biorą dzieci?

Znajdziecie w książce wiele dodatkowych cennych ciekawostek, które być może popchną Waszego Malucha do odkrywania świata zwierząt. Dlaczego ptaki tańczą i się stroją? Dlaczego najwięcej zwierząt rodzi się wiosną? Ile trwa ciąża u zwierząt? Jak zwierzęta dbają o swoje potomstwo?

Na dodatkowy ogromny plus książeczka zasługuje za okienko – Kiedy ono się nauczy chodzić? Jako fizjoterapeuta często słyszę rozmowy młodych mam, które przechwalają się, które dziecko wcześniej zaczęło chodzić, jakie sprzęty zostały użyte, bądź jak „zmusili” dzieci do pierwszych kroków. Możecie się domyślać, co wtedy czuję i myślę. To okienko polecam wszystkim rodzicom, którzy porównują swoje Pociechy do dzieci sąsiadów czy znajomych.

Cena w Carrefour: 24.99 zł

Pierwiastki wokół nas

Ostatnia książka przeznaczona jest dla starszych dzieci – szkolnych. Osobiście żałuję, że za czasów mojej szkoły podstawowej nie było jej na rynku. Książka jest idealna dla dzieci, które rozpoczynają przygodę z lekcją przyrody. Można ją potraktować jako pomoc szkolną podczas wprowadzania w zagadnienia chemii. Mogę zaryzykować stwierdzeniem, że z tą książką Wasze dziecko odkryje chemię jako przedmiot pełen niespodzianek i zabawy, a nie jako czas stracony, wypełniony jedynie równaniami.

Książka podzielona jest na następujące działy:

 • Co to jest układ okresowy pierwiastków?
 • Jak korzystać z układu okresowego pierwiastków?
 • Pierwiastki, które huczą i bomblują
 • Twarde, połyskliwe metale
 • Miękkie, słabe metale
 • Życiodajne pierwiastki
 • Ciała stałe, ciekłe i gazowe
 • Ukryte pierwiastki
 • Uwaga – pierwiastki promieniotwórcze

Książka jest zdecydowanie większa od poprzednich (format A4) i zawiera więcej okienek.

Na wstępie przedstawiona jest osoba Dmitrija Mendelejewa, który towarzyszy dzieciom podczas wędrówki po kolejnych stronach książki. Pierwiastki natomiast są „uczłowieczone” przez co dziecko szybciej wczuwa się w treść książki.

Mogłabym rozpisywać się na temat tej pozycji na parę stron, jednak nie chcę zepsuć Wam zabawy z odkrywania kolejnych ciekawostek i okienek.

Taka mała podpowiedź – na największą uwagę zasługuje w pełni okienkowa tablica Mendelejewa!

Mnie książka zachwyciła i czytając ją miałam wrażenie, że gram w bardzo ciekawą i porywającą grę edukacyjną. Śmiało dorównuje grom komputerowym!

Cena w Carrefour: 29.99 zł

2 komentarze

 • Kamcia

  Ale ładne te książeczki! Okienka są ekstra. Zawsze lubię patrzeć, jak mój syn je z zaciekawieniem otwiera. Zapraszam na mój blog o książkach dla dzieci (Mały mol), gdzie też poruszałam tematykę m.in. bakterii.

  • Bachna

   Książeczki z okienkami mają w sobie to coś, co mają kalendarze adwentowe z czekoladkami 🙂 Dziękuję, z chęcią zajrzę! Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: